Iesniegt datus
Uzziņas pa bezmaksas tālruni 80008811 darbdienās no plkst. 10.00 līdz 18.00 un e-pastā silc@csp.gov.lv.
Uzziņas pa bezmaksas tālruni 80008811 darbdienās no plkst. 10.00 līdz 18.00 un e-pastā silc@csp.gov.lv.
Aptauja “Statistika par ienākumiem un dzīves apstākļiem” notiek jau vairāk nekā 20 gadus visās Eiropas Savienības valstīs pēc vienotas un pārbaudītas metodes un ļauj sekot līdzi izmaiņām gan Eiropas Savienībā kopumā, gan katrā tās valstī. Tās mērķis ir nodrošināt salīdzināmu informāciju par dažādiem aspektiem, kas ietekmē mājsaimniecības un katra cilvēka labklājību.
Latvijā katru gadu aptaujā aicinām piedalīties ap astoņiem tūkstošiem Latvijas mājsaimniecību jeb vienu no simta. Tā ir iespēja paust viedokli par labklājību, dzīves apstākļiem un finansiālo nodrošinātību, kā arī sekmē objektīvas informācijas iegūšanu, lai varētu novērtēt patieso Latvijas iedzīvotāju labklājību.
Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotos datus plaši izmanto valsts un pašvaldības iestādes, pieņemot lēmumus, kas ietekmē iedzīvotāju ikdienu, piemēram, ienākumus, pabalstu un pensiju apmēru, veselības pakalpojumu pieejamību u.tml. Iedzīvotāju atsaucība ir svarīga, lai aptaujas dati pareizi un objektīvi atspoguļotu to, kā dzīvo mūsu valsts iedzīvotāji.
Plašāka informācija par aptauju Eurostat tīmekļa vietnē.
Ja esat saņēmis vēstuli pa pastu vai e-pastu ar aicinājumu aizpildīt aptaujas anketu internetā, to var izdarīt vietnē e.csp.gov.lv no 31. janvāra līdz 21. februārim.
Autorizēties e-anketas aizpildīšanai var tikai tā persona, kurai ir adresēta saņemtā vēstule, un to var izdarīt, izmantojot internetbanku, Smart-ID, e-identifikācijas karti vai e-parakstu. Ja uz anketas jautājumiem atbild cita persona, tā uzņemas atbildību par anketā sniegto ziņu patiesumu.
E-anketas aizpildīšanas pamācība.
Ja Jums nav iespējas aizpildīt aptaujas e-anketu paredzētajā laikā, no 31. janvāra līdz 30. jūnijam ar Jums sazināsies CSP intervētājs un vienosies par interviju pa telefonu vai klātienē.
Intervētājs, ierodoties mājoklī, uzrādīs CSP darbinieka apliecību ar fotogrāfiju.
Ja vēlaties pārbaudīt intervētāja identitāti vai plašāk uzzināt par aptaujas norisi:
Atbilstoši spēkā esošajiem Eiropas Savienības un Latvijas Republikas normatīvajiem aktiem CSP ir tiesīga vākt un apstrādāt personu datus, un tās pienākums ir nodrošināt Jūsu sniegto datu aizsardzību un konfidencialitāti. Iegūtos datus publicēs tikai apkopotā veidā ekonomisko un sociālo parādību un procesu analīzei.
Savukārt Jūsu kā respondenta pienākums ir sniegt patiesus datus un piedalīties aptaujā atbilstoši Statistikas likuma 14. pantam, lai nodrošinātu oficiālo statistiku.
Aptaujas dati rāda, ka pēdējo gadu laikā nabadzības riskam ir pakļauti vairāk nekā 40 % senioru. Turklāt no senioriem, kuri dzīvo vieni, nabadzības riskam ir pakļauti vairāk nekā 65 %.
Pieņemtie lēmumi ir palielinājuši senioru ienākumus 2025. gadā:
Aptaujas dati liecina, ka Latvijā ir vērojama ļoti augsta ienākumu nevienlīdzība. Piemēram, 2017. gadā nabadzības riskam bija pakļauti 23,3 % iedzīvotāju, turklāt nabadzīgāko cilvēku ienākumi bija 6,8 reizes mazāki nekā turīgajiem iedzīvotājiem. Lai panāktu straujāku garantētā minimālā ienākumu līmeņa pieaugumu, Tiesībsarga birojs, atsaucoties uz šīs aptaujas datiem, vērsās Satversmes tiesā, pieprasot valdībai nodrošināt nozīmīgāku nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju stāvokļa uzlabošanu. 2023. gadā nabadzības riskam pakļauto iedzīvotāju īpatsvars bija samazinājies līdz 21,6 %, kā arī bija mazinājusies turīgāko un trūcīgāko iedzīvotāju ienākumu starpība – trūcīgāko iedzīvotāju ienākumi bija 6,3 reizes mazāki par turīgāko iedzīvotāju ienākumiem.
Lai turpinātu sniegt atbalstu visneaizsargātākajiem iedzīvotājiem, no 2025. gada 1. janvāra tiek paaugstināts:
No 2025. gada 1. janvāra minimālā alga Latvijā palielināta no 700 līdz 740 eiro mēnesī.