Iedzīvotāju piramīda jeb "dzimuma-vecuma struktūras diagramma" ir joslu diagrammas paveids, kurā joslas no vertikālās ass attēlo uz abām pusēm – parasti pa kreisi vīriešu skaitu vai īpatsvaru un pa labi sieviešu skaitu vai īpatsvaru.

Diagrammas veids nosaukts par piramīdu, jo iedzīvotāju skaitam pieaugot dzimstības rezultātā, diagramma iegūst piramīdas formu. Tad, kad sāka izmantot šo diagrammu, tas bija izplatītākais demogrāfijas attīstības scenārijs, bet šobrīd daudzās valstīs “iedzīvotāju piramīda” neveido piramīdas formu.

Šajā diagrammas veidā vertikālā ass ir pa vidu un ir divas horizontālās asis, kuru skalas uz abām pusēm no nulles ir pozitīvas pieaugošas vērtības. Ar šo diagrammu var attēlot arī kādas citas divas kategorijas, kas ir savstarpēji “pretpoli”, piemēram, eksportu un importu.

Kad izmantot iedzīvotāju piramīdu? 

Lai parādītu sieviešu un vīriešu skaitu vai īpatsvaru dažādos vecumos kādā teritorijā (valstī, reģionā, pilsētā utt.).

Lai salīdzinātu iedzīvotāju dzimuma un vecuma struktūru dažādos laikos vai dažādās teritorijās vai starp dažādām tautībām, profesijām u.tml.

 
Lai parādītu atšķirības starp divām kategorijām, kas veido vienu jēdzienu un ir “pretpoli”, piemēram, eksports un imports. Skatīt piemērus galerijā.

Ieteikumi

  1. Salīdzinot vairākas, piemēram, pilsētas vai tautības, diagrammu asīm jābūt ar vienādu skalu.
  1. Iedzīvotāju piramīdā var attēlot procentus, ja nepieciešams vērst uzmanību uz struktūru nevis absolūtām vērtībām. It īpaši, ja absolūtās vērtības ir pārāk atšķirīgas.
  1. Diagrammas stabiņi var būt grēdoti, lai parādītu vēl kādu dimensiju, piemēram, ģimenes stāvokli.
Skatīt piemērus galerijā.
  1. Diagrammu var papildināt ar paskaidrojošām piezīmēm, lai norādītu uz būtiskām vecuma grupas skaitu ietekmējušām norisēm (karš, epidēmija vai tml.)

Bieži pieļautas kļūdas

Salīdzinot vairākas piramīdas, diagrammu horizontālajām asīm atšķiras skala.

Piemēri