Izkliedes diagrammās divu dažādu mainīgo vērtību attēlošanai tiek izmantoti punkti laukumā, ko veido horizontālā un vertikālā ass.

Izkliedes diagrammas izmanto, lai attēlotu sakarības starp diviem dažādiem mainīgajiem lielumiem.

Punkta atrašanās vieta pret horizontālo asi norāda šī punkta vērtību pirmajam mainīgajam, bet atrašanās vieta pret vertikālo asi norāda šī punkta vērtību otrajam mainīgajam.

Papildu tam arī punkta krāsa var atspoguļot vēl kādu kategorisku mainīgo (piemēram, punkta piederību klasei, nozarei, reģionam utt.). Punktu izvietojums parāda sakarības starp diviem mainīgajiem, un tās var būt pozitīvas vai negatīvas, lineāras vai nelineāras, kā arī spēcīgas vai vājas.

Burbuļdiagramma ir izkliedes diagrammas variācija. Burbuļdiagramma vizualizē sakarības starp trim vai vairāk mainīgajiem. 

Katrs burbulis diagrammā attēlo vienu datu punktu, kam ir trīs vērtības, kas attēlotas ar 1) tā pozīciju pret horizontālo asi, 2) tā pozīciju pret vertikālo asi 3) burbuļa izmēru.

Papildu tam arī burbuļa krāsa vai tā kustība animācijā var atspoguļot vēl kādu dimensiju (piemēram, tā attīstību laikā).

Gan izkliedes diagrammas, gan burbuļdiagrammas labāk veidot interaktīvas, jo tad katra datu punkta nosaukumu un vērtības var aplūkot uznirstošā etiķetē (hover). Šajā mācību materiālā vienkāršības labad diagrammu paraugi ir attēlu formātā, ilustrējot šī diagrammu veida pamatiezīmes.

Kad izmantot izkliedes diagrammu?

Lai parādītu, kāda ir korelācija starp diviem mainīgajiem, izmantojot daudzus datu punktus.
Lai parādītu kuras vērtības ir tuvu citām vērtībām (veido klasteri) vai kuras vērtības ir ļoti tālu no citām (ir datu kopas izlēcēji).

Kad izmantot burbuļdiagrammu?

Lai parādītu sakarības starp trim mainīgajiem daudzskaitlīgā datu kopā.

Ieteikumi

  1. Asīm nav obligāti jāsākas no nulles. Ieteicams ass sākuma un beigu punktus pielāgot, izvērtējot datu vērtības.
 
  1. Izkliedes diagrammas laukumu var sadalīt kvadrantos un izveidot norādes par datu punktu izvietojuma nozīmi. Kvadrantiem var piešķirt nosaukumus, kas paskaidro galvenos secinājumus par punktu izvietojumu un mainīgo sakarībām.
  1. Ja punktu pozīcijas savstarpēji pārklājas, tos var attēlot mazākā izmērā vai ar caurspīdīgu krāsu.
 

Piemēri