Ceturtdien, 12. decembrī, no pl.10:15 līdz 16:00 notiks Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) rīkotā semināra “Teritoriālā statistika un tās izmantošanas iespējas ” tiešraide. Tā būs skatāma CSP mājaslapā, kā arī aģentūras LETA mājaslapā. Semināru atklās Raimonds Lapiņš, CSP priekšnieks, Gundars Bērziņš, Latvijas Universitātes rektors, un Zaiga Krišjāne, LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātes dekāne.
CSP eksperti prezentēs teritoriju ekonomiskās attīstības (TEA) datu analīzes iespējas, demonstrējot detalizētu datu pieejamību pašvaldību un teritoriju plānotāju darbā. TEA dati apkopo ekonomiskus rādītājus par iedzīvotāju dzīvesvietu, darbavietu un plūsmām starp teritorijām. Datus papildina kartes un kopsavilkumi, ļaujot novērtēt dažādu Latvijas teritoriju ekonomisko attīstību.
“Teritoriju attīstības plānošana pieprasa arvien savlaicīgākus un detalizētākus datus, liekot statistikas veidotājiem pastāvīgi sadarboties ar datu īpašniekiem, kā arī nosaka jaunas prioritātes, piemēram, energoefektivitāti un klimata pārmaiņas, kas rosina meklēt jaunus datu avotus un izstrādāt modernākas aprēķinu metodes," skaidro CSP priekšnieks Raimonds Lapiņš. "Teritoriālā statistika ir viens no risinājumiem, kas proaktīvi reaģē uz pašvaldību datu vajadzībām, piedāvājot gan tradicionālus, gan inovatīvus risinājumus, kas pielāgoti mūsdienu attīstības plānošanas prasībām."
Visretāk savā pašvaldībā strādāja Salaspils novada iedzīvotāji
Lielākajās pašvaldībās – Rīgā, Daugavpilī, Liepājā un Ventspilī – vismaz 82 % nodarbināto iedzīvotāju 2022. gadā strādāja tajā pašā pašvaldībā, kurā dzīvoja. Lielākā svārstmigrācija bija Rīgas apkārtnē (Salaspils, Ropažu un Saulkrastu novadā), kur ne vairāk par trešdaļu nodarbināto iedzīvotāju strādāja tajā pašā novadā, kurā dzīvoja. Vairāk nekā pusei šī darba vieta bija Rīgā.
Darbvietu nozaru dalījumā īpaši izceļas Mārupes novads. Latvijas pašvaldībās populārākās nozares ir apstrādes rūpniecība, vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, lauksaimniecība, mežsaimniecība un zivsaimniecība, taču Mārupes novadā tā ir transports un uzglabāšana, kurā strādā 33 % nodarbināto.
Semināra dalībniekiem būs iespēja uzzināt vairāk par inovatīvu pieeju teritoriālās statistikas izmantošanā un noklausīties paneļdiskusijas ar nozares ekspertiem, uzzinot aktuālās iespējas un izaicinājumus teritoriālās statistikas aprēķinos.
Seminārs organizēts un teritoriālās statistikas dati apkopoti ES līdzfinansētā projekta “Ģeotelpiskā statistika – ekonomiski rādītāji par iedzīvotāju dzīvesvietu, darba vietu un plūsmām starp teritorijām” ietvaros.