Līniju diagramma ir laba izvēle, ja starp secīgiem līnijas punktiem ir jēgpilna saistība, visbiežāk – attīstība laikā. Līniju diagrammas atslēgas frāze ir "izmaiņas laikā", jo tā vislabāk parāda, kā laika gaitā mainās kādas kategorijas vērtība, vai sniedz iespēju salīdzināt, kā laika gaitā mainās vairākas kategorijas.

Kad izmantot līniju diagrammu?

Lai parādītu kādas kategorijas izaugsmi vai lejupslīdi vai salīdzinātu vairāku kategoriju attīstību.

Lai parādītu kāda produkta eksporta apjomus pa mēnešiem, ir labi izmantot līniju diagrammu. Taču nav ieteicams to izmantot, lai parādītu eksporta apjomu atšķirības starp dažādiem produktu veidiem, tam piemērotāka būs stabiņu diagramma.

 

Ieteikumi

  1. Ieteicamais līniju skaits ir četras vai piecas, jo cilvēki nespēj koncentrēties uz daudzām lietām vienlaikus. Ja nepieciešams parādīt vairāk līniju, var izmantot krāsas, līniju biezumu un marķējumu, lai vērstu uzmanību uz svarīgākajām līnijām.

 

  1. Brīvo laukumu līniju diagrammās var izmantot, pievienojot informatīvas piezīmes, kas palīdz saprast izmaiņu kontekstu vai iemeslus īpaši straujām izmaiņām.
  1. Līniju diagrammās var vizuāli parādīt minimumu, maksimumu vai mērķi.

 

  1. Ja datos trūkst laika periodu, to ieteicams parādīt ar pārtraukumiem līnijā. Līnijas novilkšana izlaižot periodus, kuros trūkst datu, var būt maldinoša, jo liek domāt, ka notikušas straujas izmaiņas, kaut arī tas neatbilst realitātei.
  1. Līniju diagrammas var kombinēt ar stabiņiem, grēdotiem stabiņiem, laukumu diagrammām.

Zemāk piemēru galerijā var apskatīt dažādus kombināciju variantus.

Vai vertikālā ass var nesākties no nulles?

Līniju diagrammas labāk parāda vērtību izmaiņas laika gaitā, nevis precīzu lielumu katrā mērījuma punktā. Līniju diagrammas būtība ir salīdzināt līnijas punktus savā starpā, nevis to attālumu no horizontālās ass. Tieši tāpēc vertikālajai asij līniju diagrammās nav obligāti jāsākas ar nulli. Taču nesākt vertikālo asi ar nulli ieteicams tikai tādā gadījumā, ja nerodas informācijas uztveršanas grūtības vai pārpratumi, jo cilvēka prāts diagrammas vertikālo asi automātiski uztver kā nulles sākumpunktu (ja vien apzināti netiek pievērsta uzmanība, ar kādu vērtību ass sākas).

Ieteikumi

  1. Ieteicams nesākt vertikālo asi ar nulli, ja vērtību diapazons ir neliels, bet attālums no šo vērtību minimālās vērtības līdz nullei ir liels vai kategorijas attīstībai nav nekāda sakara ar tuvošanos/attālināšanos no nulles.

 

  1. Ieteicams sākt vertikālo asi ar nulli, ja vērtību attīstībai ir sakars ar tuvošanos nullei (tas ir labi vai slikti, ja vērtības būs tuvu nullei), it sevišķi tad, ja vērtības ir ar lejupejošu tendenci.

Bieži pieļautas kļūdas

Daudzi grafiku veidošanas rīki līniju diagrammām noklusējuma iestatījumos sāk vertikālo asi nevis no nulles, bet tuvu minimālajai vērtībai, bet veidojot līniju diagrammu, ieteicams izvērtēt, ar kādu vērtību sākt vertikālo asi. Ja pastāv risks, ka līniju diagramma būs grūti uztverama vai radīs pārpratumus, tad labāk vertikālo asi sākt ar nulles vērtību.

Dažkārt datos trūkst kāds no laika periodiem, nav pareizi zīmēt līniju starp iztrūkstošiem periodiem.

Piemērs vēl top

Piemēri