Apli ir viegli iztēloties kā veselo, kura sastāvdaļas ir sektori, jo ikvienam ir pieredze ar apaļu kūku, ko sagriežam šķēlēs jeb sektoros. Otra plaši izplatīta asociācija ir ar pulksteni. Pulksteņa ciparnīcā zinām, kur atrodas minūšu rādītājs, kad pagājusi viena ceturtdaļa, un kur, kad pagājusi puse no stundas. Šādu dzīves laika nostiprinājušos asociāciju dēļ nav jāpieliek lielas pūles, lai noteiktu, kur ir puse (50 %) un cik liela ir ceturtdaļa (25 %) vai trīs ceturtdaļas (75 %).

Sektoru  un riņķa diagrammas sektoru summai jābūt 100 % (tiešā nozīmē, ja mērvienība ir procenti, un pārnestā nozīmē, ja tiek izmantotas citas mērvienības). 
Ja sektoru summa nav vienāda ar jēgpilnu veselumu, nedrīkst izmantot sektoru un riņķa diagrammu.

1. Kad izmantot sektoru diagrammu?

Lai parādītu lielumus kā daļu no veselā; uzskatāmi salīdzinātu vairākus lielumus no viena veselā, bet sektoru precīzu izmēru salīdzināšana ir mazāk svarīga.

Lai parādītu, ka viens sektors ir izteikti mazs vai liels, salīdzinot ar pārējiem.

2. Kad izmantot riņķa diagrammu?

Riņķa (gredzenveida) diagramma ir gandrīz identiska sektoru diagrammai, taču tās centrs ir izgriezts. Galvenā atšķirība no sektoru diagrammas ir tā, ka centru var izmantot informācijas attēlošanai.

3. Kad izmantot salīdzinošās sektoru diagrammas?

Salīdzinošās dažāda izmēra sektoru diagrammas izmanto, lai parādītu divas vai vairākas datu kopas. Salīdzinošās sektoru diagrammas parāda ne tikai sektoru, bet arī kopsummu atšķirības. Lai diagrammu izmēri būtu pareizi, apļu laukumiem ir jābūt tādā pašā proporcijā kā kopsummas, kas attēlotas katrā diagrammā.

Ieteikumi

  1. Sektoru diagrammas labāk izmantot tad, ja ir mazāk nekā trīs sektori. Ja to ir vairāk, tad vēlams apvienot kategorijas vai arī jāizvēlas cits diagrammas veids. 
 
  1. Tradicionāli pirmo sektoru iesāk tur, kur pulksteņa stundu rādītājs atrodas plkst. 12.00. Sektorus ieteicams sakārtot dilstošā secībā pēc vērtības – pulksteņa rādītāja kustības jeb lasīšanas virzienā. Kā pēdējā kategorija – “citi”, “pārējie”, “nav atbildes” u.tml.
 
  1. Ja kategoriju vērtības ir gandrīz vienādas un sektori atšķiras tikai nedaudz, labāk izvēlēties stabiņu diagrammu, lai atšķirības būtu vieglāk uztveramas.
  1. Ja savā starpā jāsalīdzina vairākas sektoru vai riņķa diagrammas, jāņem vērā, ka salīdzināmie sektori var sākties katrs savā leņķī, kas apgrūtinās salīdzināšanu. Viena izcelta sektora salīdzināšana vairākos apļos ir vieglāka.
Tālāk galerijā var apskatīt dažādus piemērus ar vairākām sektoru, riņķa diagrammām vienā vizualizācijā.
  1. Sektoru izmēriem jābūt korektiem un ar pareizām proporcijām, tāpēc sektoru diagrammas nedrīkst saspiest ovālas.
  1. Nav ieteicams izmantot 3D efektu, jo diagrammas priekšējie sektori vizuāli izskatās lielāki nekā tālākie.
  1. Kā noteikt apļa laukumu un rādiusu salīdzinošām sektoru, riņķa diagrammām? 

Piemērs. Vienā ciemā dzīvo 1000 iedzīvotāji, bet otrā ciemā – 1200 iedzīvotāji. Pirmo ciemu attēlo aplis ar 3 cm rādiusu (R) (diametrs 6 cm). Laukums 28,26 cm2.

Otrās diagrammas laukumam jābūt par 20 % lielākam. Otrās diagrammas rādiusam jābūt 3,29 cm.

 

Vispārīga formula

rₓ=√((Aᵣ/(PI×Nᵣ))×Nₓ), kur
r – rādiuss,
A – platība,
N – vērtība,
ₓ – attēlojamais mainīgais,
ᵣ – atsauces mainīgais.

Excel programmā izmantojama formula

=SQRT((reference_area/(PI()*reference_value))*value_to_be_visualized)

 

Piemērā dotās vērtības Excel formulā

=SQRT((28.26/(PI()*1000))*1200)

Bieži pieļautas kļūdas

Sektorus var apvienot, lai dizains un vēstījums nebūtu sadrumstalots, bet tos nedrīkst izņemt.

Nav ieteicams sektora diagrammās izmantot 3D efektu.

Piemēri