Stabiņu diagramma ir piemērota dažādu kategoriju vai to grupu salīdzināšanai. Katra stabiņa garums ir proporcionāls vērtībai, ko tas attēlo. Stabiņu diagrammas ir viegli uztvert, jo mūsu acis ir labi trenētas salīdzināt garumus, kas sākas no vienas sākuma līnijas.

Stabiņu diagrammu būtība ir stabiņa garums no nulles līdz vērtībai (pozitīvai vai negatīvai), tāpēc šajās diagrammās vertikālā ass jāsāk no nulles.

Joslu diagramma ir gandrīz tāda pati, tikai vertikālu stabiņu vietā ir horizontāli stabiņi jeb joslas.

Abos šajos diagrammu veidos stabiņus vai joslas var grupēt.

1. Kad izmantot stabiņu diagrammu?

Lai salīdzinātu dažādas kategorijas, piemēram, vecuma grupas, reģionus, nozares, produktus utt. vai to izmaiņas laikā.

Grupētus stabiņus izmanto, lai salīdzinātu kategoriju grupas, vai to izmaiņas laikā.

2. Kad izmantot joslu diagrammu?

Joslu diagrammas ir noderīgas gariem kategoriju nosaukumiem, jo kreisajā pusē ir vieta, kur tekstu var novietot horizontāli. Šāds teksta izvietojums atvieglo lasīšanu, jo rietumu kultūrās esam pieraduši lasīt no kreisās puses uz labo, sākot no augšas.

Grupētas joslu diagrammas izmanto, lai salīdzinātu kategoriju grupas, vai to izmaiņas laikā.

Ieteikumi

  1. Sakārtojot kategorijas pēc to vērtības dilstošā vai augošā secībā, informācija būs vieglāk uztverama.
  1. Dažām kategorijām ir dabiska secība, piemēram, laiks, vecuma vai ienākumu grupas. Kategorijas ar dabisko secību nevajadzētu kārtot pēc vērtības.
 
  1. Ja diagrammā jāiekļauj arī summa vai vidējais, ieteicams to izcelt. Iespējams visloģiskāk to attēlot kā pirmo stabiņu vai joslu. Ja diagrammā ir kategorija "cits" vai "neatbildēja", to attēlo kā pēdējo.

 

  1. Ieteicams stabiņus vai joslas veidot platākas nekā atstarpes starp tām. Tomēr šis ieteikums nav universāls visiem gadījumiem, dizaina risinājumi var būt dažādi.
  1. Ja ir vairākas diagrammas, kas domātas salīdzināšanai, tad ass mērogam jābūt vienādam, lai proporcijas būtu korektas.  Tas nozīmē, ka vairākām blakus novietotām diagrammām ar vienu mērvienību un par vienu tēmu, jābūt ar vienādu ass maksimālo vērtību vai vienādu ass soli.
  1. Lai diagrammu nesaraibinātu un nepadarītu grūtāk uztveramu, nav ieteicams katram stabiņam lietot savu krāsu, ja vien šādai krāsu izvēlei nav īpašs pamatojums. Piemēram, attēlojot vēlēšanu rezultātus, katram stabiņam izmanto partijas logo izmantotās krāsas, kas palīdz asociēt stabiņu ar partiju.

 

Bieži pieļautas kļūdas

Stabiņu un joslu diagrammās vertikālā ass jāsāk no nulles. Ass nesākas no nulles – šī kļūda nezināšanas vai apzinātas manipulācijas dēļ bieži tiek pieļauta.

Vēl viens piemērs, kad stabiņu un joslu diagrammā vertikālā ass nav sākta nulles, kas veido nepareizu salīdzinājumu starp stabiņiem.

3D izmantošana nav ieteicama.

Saraibinātas un pārblīvētas stabiņu diagrammas.

Diagrammas, kurās katrs stabiņš savā krāsā un tam nav pamatojuma.

Piemēri